چگونه ترازمان را افزایش دهیم؟

چگونه ترازمان را افزایش دهیم؟
این مطلب را ارزیابی کنید

چگونه تراز خودمان را افزايش بدهيم؟

اكثرا مي گويند بايد وقت بيشتري بگذاريم و درس بيشتري بخوانيم. اين ها همه درست است براي اين كه ترازمان افزايش پيدا كند بايد دانش و اطلاعاتمان را بالا ببريم و بيشتر درس بخوانيم عامل اصلي رشد و پيشرفت درسي دو نكته است يكي بيشتر درس بخوانيد و ديگر اين كه متعادل درس بخوانيد.

يعني وقتتان را به صورت متعادل بين همه درس ها به همان اندازه اي كه نياز است نه به آن اندازه اي كه مساوي باشد تقسيم كنيد.

اما از يك رويكرد ديگر هم بگويم:

براي افزايش تراز دو نكته هست كه بايد توجه كرد يك، بايد تعداد پاسخ هاي درست را افزايش دهيم، اما يك نكته اي هست اين كه براي افزايش تعداد درست ها در آزمون چه تشريحي و تستي چه كار بايد كرد و يك قسمت ديگري هم هست براي افزايش تراز بايد اشتباهات را كاهش داد و به نوعي بايد با دو رويكرد به اين دو موضوع توجه كرد.

براي افزايش تعداد پاسخ درست چه بايد كرد؟ 

–          افزايش دانش و فهم دقيق مطالب كتاب درسي، مهمترين كتاب شما و اولين اولويت شما كتاب درسي است.

–          حل مساله تشريحي، شايد بگوييد كنكور دارم و مساله تشريحي حل نكنم، خير اين طور نيست، حل مساله تشريحي به شما كمك مي كند كه شما درس را بهتر بفهميد رابطه بين مباحث مختلف را در مسائل تشريحي برقرار مي كنيد.

–          به كارنامه توجه كنيد، وقتي داريد قسمت افزايش درست ها را مي بينيد در واقع داريد به نقاط قوت خود توجه مي كنيد، برويد و ببينيد در كارنامه چه سوالاتي را درست زده ايد و روي آن تمركز كنيد و درس بگيريد از اين كه چه طور توانسته ايد به اين سوالات پاسخ صحيح بدهيد.

–          استفاده از روش چند تا از ده تا بسيار مهم است، ديروز داشتم در يك كلاسي مشاوره مي دادم كه گفتم، شما وقتي سر جلسه مي رويد بايد بدانيد قرار است در هر درسي به چند سوال پاسخ دهيد آيا قرار است همه 25 تست يك درس عمومي را درست پاسخ دهيد، يعني 100 درصد بزنيد يا نه مي خواهيد 60 درصد بزنيد و ترازتان بشود 6هزار يعني از 15 تا 12 تا را جواب دهيد.

خيلي فرق خواهد كرد چون مثلا از 25 تا 15 تا را جواب بدهيد يعني 60 درصد پاسخ داده ايد.

يعني اين كه دانش آموز مي داند كه من قرار است از ده تا به چند تا جواب دهم و در مطالعه هم اين به شما كمك مي كند كه در مطالعه قرار است براي اين درس چه قدر وقت بگذاريد و چگونه آن را مطالعه كنيد.

–          افزايش مهارت با حل تست بيشتر، وقتي من تست بيشتري حل مي كنم در واقع به خودم كمك مي كنم كه مهارتم را بالا ببرم كه بتوانم تعداد درست بيشتري  بزنم.

–          مبحث شناسي كه بايد از چند روز آينده با كتاب زرد عمومي شروع كنيد كه سوالات عمومي كنكور سراسري دو سال اخير هست در آن جا شما ياد مي گيريد مبحث شناسي را و به ما كمك مي كند وقتي يك سوالي حل مي شود سريع بروم  سر آدرس و  با آدرس بروم درآن مبحث دنبال پاسخ بگردم و اين بسيار بسيار در حل مسائل كمك مي كند.

–          خلاصه نويسي كه بسيار بسيار مهم است و در دوره هاي پاياني به شما خيلي كمك مي كند كه بتوانم درس ها را دوره كنم .

كاهش تعداد اشتباهات

در كارنامه شما اشتباهات و نمره ترازتان آمده است كه اگر شما اشتباه نمي زديد ترازتان به جاي اين كه 5700 بشود ، 6100 مي شد. يعني به دانش آموز اين تلنگر را مي زند كه دانش آموز حواست باشد و تعداد اشتباهات را پايين بياور.

چند روز پيش با يك دانش آموزي صحبت مي كردم كه مي گفت يادتان هست به من يك  روز زنگ زديد و گفتيد كه 35 اشتباه دارم و تا آن موقع به آن فكر نكرده بودم كه من 35 تا اشتباه مي زدم و فكر مي كردم كه يك چيز طبيعي است اما از آن روز شروع كردم، و در آزمون هاي پاياني 35 تا را رساندم به يك يا دو غلط پس اين در واقع يك توانايي است كه شما مي توانيد كسب كنيد به همين خاطر هست كه من كاهش تعداد اشتباهات را به عنوان يك بحثي در مقابل افزايش تعداد درست قرار دادم.

يادگيري از اشتباهات خود

دو روش داريم براي اين كه اشتباهاتمان را كاهش دهيم، دانش آموزان عزيز يكي اين كه از اشتباهات خود ياد بگيريد، يعني اين كه وقتي آزمون داديد، جمع بندي كنيد و در هر درس تيپ اشتباهات خود را بشناسيد مثلا بعضي ها هستند مي گويند وقتي من امتحان مي دادم سوال را خوب نخوانده بودم و آن انتهاي سوال را ادبياتش را خوب توجه نكرده بودم.

پس دانش آموزان عزيز شما بايد تيپ شناسي كنيد و نهايتا بتوانيد اشتباهات خودتان را بشناسيد و ببينيد كه وقتي روي يك مساله مسلط هستيد درس را خوب خوانديد اما پاسخ اشتباه  مي دهيد و چرا اين اتفاق مي افتد.

يادگيري از اشتباهات ديگران

از اشتباهات ديگران چگونه ياد مي گيرم؟ از طريق كتاب اشتباهات متداول كه من يك بار ديگر در آبان ماه هم توضيح داده بودم.

الان زمان آن هست دارد دير مي شود كتاب اشتباهات متداول آمده است سوالات آزمون ها را در جمع هاي گسترده اي از دانش آموزان كه آزمون داده اند طبقه بندي كرده است و هر گزينه را تحليل كرده است كه دانش آموزان چرا اشتباه جواب داده اند يا گزينه غلط را چرا 25 درصد دانش آموزان به غلط به عنوان گزينه درست انتخاب كرده اند و شما بايد ياد بگيريد كه از اين اشتباهات ديگر انجام ندهيد.

دانش آموزان بايد به اين موضوعات فكر كنند وقتي فكر مي كنند مي گويند پس مي شود كه به آن طرف قضيه هم كه كاهش اشتباهات است كمك كنم در بعضي جاها بين 300 تا 500 نمره تراز مي توانيد ترازتان را افزايش دهيد و توجه به آن اشتباهات كه اگر به اشتباهات توجه كنيد حتي تعداد درست ها هم مي توانيد افزايش دهيد.

پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید تا از اخبار آگاه باشید و همچنین به سایتمان سر بزنید. بهترین های کنکور 97 را اینجا ببینید و استفاده کنید. به زودی جزوات ناب و عالی برای شما در سایت قرار داده خواهد شد.
پیج اینستاگرام

0%

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن