موضوعات داغ

تاریخ ادبیات کنکور | چگونه تمام تست های تاریخ ادبیات کنکور را پاسخ بدهیم ؟

چگونه تاریخ ادبیات بخوانیم ؟ | مطالعه برای تاریخ ادبیات را کی شروع کنیم ؟

نکات برگزیده مطلب

  • چگونه تاریخ ادبیات بخوانیم ؟
  • ارزش تاریخ ادبیات در کنکور چه مقدار است ؟
  • مطالعه برای تاریخ ادبیات را کی شروع کنیم ؟
تاریخ ادبیات کنکور | چگونه تمام تست های تاریخ ادبیات کنکور را پاسخ بدهیم ؟
امتیاز : 5 از 10 رای

بسم الله الرحمن الرحیم     .     چگونه تاریخ ادبیات کنکور را بخوانیم ؟ | تاریخ ادبیات را کی شروع کنیم ؟ | مطالعه تاریخ ادبیات کنکور ارزشی برای کنکور دارد ؟

کامل ترین و بهترین مقاله کنکوری در زمینه تاریخ ادبیات کنکور . کاری از کلینیک کنکور

معمولا در کنکور از تاریخ ادبیات 3 سئوال طرح میشود و خبر خوب این است که با مطالعه درست این مبحث شما عزیزان میتوانید تمام تستهای این مبحث را پاسخ دهید .

در یادگیری تاریخ ادبیات 2 رکن اصلی داریم که میتوانند به شما برای بالا بردن تسلط روی این مبحث کمک کنند .

  1. تکرار و تمرین زیاد : با تکرار زیاد با توجه به نحوه سوالات تاریخ ادبیات کنکور میتوانید به سوالات این بخش در کنکور پاسخ صحیح بدهید . جالب است بدانید که برخی از رتبه های برتر کنکور از ابتدا برای مطالعه تاریخ ادبیات کنکور تست های کتاب های کمک آموزشی را حل میکردند و حتی تاریخ ادبیات نخوانده اند . اما حداقل توانسته اند 2 سئوال از 3 سئوال تاریخ ادبیات کنکور را پاسخ دهند ! اما خوب است بدانید این روش ; روش مطلوبی نیست و روش پیشنهادی ما این است که از کتاب درسی تاریخ ادبیات را مطالعه کنید و برای تمرین و تکرار تست های تاریخ ادبیات کنکور یا تالیفی کتاب های کمک آموزشی را تمرین کنید .
  2. رمزگذاری برخی از آثار مهم : با رمزگذاری میتوانید از این که برخی از آثار را کاملا بلد هستید اطمینان حاصل کنید و در تست زنی مبحث تاریخ ادبیات کنکور آرامش خاطر و اعتماد به نفس دوچندان کسب کنید .

ممکن است که در دور اول خواندن تاریخ ادبیات کنکور فقط مثلا  20% مطالب یادمان میماند ! این خیلی عالی است و با تکرار بیشتر باید آن ها را به 40 % برسانیم و همین طور ادامه دهیم تا وقتی که همه ی مطلب در حافظه ی بلند مدت تثبیت شود ، طوری که ملکه ی ذهنمان گردد ؛ مثل (گلستان) سعدی که هیچ وقت یادمون نمی ره !

شما باید نام تمام کتاب های نویسندگان و شاعران را بدانید و از آن جایی که سئوالات کنکور تستی است ، این کار خیلی آسان است . یکی از روش های پیشنهادی ما این است که نام کتاب را با نام نویسنده با هم بخوانید . مثلا : نصایحِ خواجه عبدالله ، قماربازِ داستایوسکی ، مراتع بهشتیِ جان اشتاین بک و …

تاریخ ادبیات را کی شروع کنیم ؟

از اولین روزهایی که تصمیم میگیرید برای کنکور بخوانید ، و تقریبا هر هفته تاریخ ادبیات بخوانید تا مطمئن شوید که تاریخ ادبیات را فوت آبید !!

نقل و قول استاد عباس براری جیرندهی در مورد تاریخ ادبیات :

فراوان دیده ام  که بعضی از دانش آموزان به خاطر فرّار بودن مطالب تاریخ ادبیّات ، خواندن آن را به بعد از عید موکول می کنند و آن موقع هم که نمی توانند آن ها را خوب یاد بگیرند ، از خیرش می گذرند ! آنان ( قانون مزرعه ) را فراموش کرده اند ! می دانید که شرطی شدن آدم ها چه بلایی به سرشان می آورد ؛ مثلا همین درس خواندن ؛ معلّم ها درس میدهند و از بچه ها میخواهند مطالب آن درس را برای هفته بعد آماده کنند . خیلی ها امروز و فردا میکنند تا شب امتحان فرارسد و به هر کلک و نیرنگی است امتحان را می گذرانند . درس ها را به خیر و خوشی پاس می کنند ! دیپلم می گیرند ، به دانشگاه می روند و همین بازی را آن جا هم ادامه می دهند و با مدرکی فارغ التحصیل می شوند ، وارد جامغه می شوند و فکر می کنند قانون جامعه هم مقل درس خواندن است ! ولی نمی دانند که در جامعه ( قانون مزرعه ) حاکم است ؛ شما نمی توانید یک ماه گاوی را ندوشید و بعد یک باره در یک شب دیوانه وار به طرف گاو بدوید و بخواهید شیر یک ماهه را از گاو بدوشید ! شما نمی توانید بهار را به خوش گذرانی بگذرانید ، در گرمای تابستان زیر کولر بخوابید و آن گاه در چند روز مانده به فصل درو به مزرعه بروید و بخواهید گندم بکارید و خرمن درو کنید ! به این کار در کشاورزی میخندند !! ولی ما خیلی راحت می خواهیم …!

خواندن تاریخ ادبیات 5 کتاب برای سه تا سوال ؟!

باز برگردیم به نقل و قولی از استاد عباس براری جیرندهی در مورد این مسئله :

یکی از مهمترین سوالات داوطلبان کنکور در مورد مطالعه تاریخ ادبیات کنکور این است که آیا لازم است برای سه سئوال این همه تاریخ ادبیات حفظ کنیم ؟!

من معمولا تلخی جواب هایم را با یک داستان شیرین می گیرم و مطلبی از ( لوییس گرول ) را از کتاب ( آلیس در سرزمین عجایب ) برایشان نقل می کنم :

روزی آلیس به یک دوراهی رسید . چشمش به گربه ای افتاد که آن جا نشسته بود .

آلیس پرسید : << از کدام راه بروم ؟ >>

گربه به جای جواب از او پرسید : << کجا می خواهی بروی ؟ >>

آلیس جواب داد : << نمی دانم >>

گربه گفت : << پس مهم نیست که از کدام راه بروی >>

برای کسانی که هدفی ندارند ، نه تنها خواندن تاریخ ادبیّات ، بلکه خواندن مهم نیست !

امّا اگر هدف واضح و روشنی دارند و آن را بالای سرشان در اتاق خواب نوشته اند ( آینه ی دستشویی هم جای خوبی است ! ) و هر روز به آن انرژی می دهند و انرژی می گیرند ، خواندن هر مطلبی برای کنکور جالب ، انرژی بخش و کاری فوق العاده است و با عشق آن را انجام می دهند .

به قول (جیمز آرتور ری ) :

مهم نیست چه انجام می دهید ، مهم این است که آن را چگونه انجام می دهید :

IT`S NOT WHAT YOU DO – IT`S HOW YOU DO IT .

در پایان این مقاله هم تشکر میکنیم از استاد گران بها جناب آقای عبّاس براری جیرندهی مولف کتاب های ادبیات انتشارات خیلی سبز .

دنبال کردن پیج اینستاگرام کلینیک کنکور دنبال کردن پیج توییتر کلینیک کنکور
منبع
کلینیک کنکور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن