موضوعات داغ

مقدمات مطالعه کنکور | اصول اولیه مطالعه دروس و کنکور

مقدمات مطالعه کنکور | اصول اولیه مطالعه دروس و کنکور
امتیاز : 5 از 21 رای

مطالعه به عنوان مهمترین بخش از درس خواندن، فرایندی است که عوامل بسیاری بر کیفیت و نتایج آن تأثیر می گذارند. معمولا دانش آموزان در برنامه ریزی خود، توجه کمی به نیازهای مقدماتی مطالعه دارند؛ در حالی که این نیازها به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتایج مطالعه آنها مؤثر هستند.

. در گام صفرم مقدمات مطالعه لازم است تصویر ذهنی خود را نسبت به درس خواندن اصلاح کنید. تا زمانی که تصویر ذهنی مثبتی نسبت به درس خواندن نداشته باشید، هرقدر هم که ساعت مطالعه خود را افزایش دهید، از آن جایی که با علاقه و اشتیاق درس نمی خوانید کیفیت مطالعه شما پایین خواهد بود. بسیاری از دانش آموزان نسبت به توانایی های خود و همچنین دروس مختلف ذهنیت منفی دارند. فراموش نکنید اولین گام برای رسیدن به موفقیت این است که باورهای ذهنی کهنه خود را دور بریزید و باور داشته باشید که می توانید؛ پس توانایی های خود را دست کم نگیرید. همچنین باید ذهنیتان را نسبت به تمام دروسی که باید بخوانید، مثبت کنید و فراموش کنید که تا به امروز چه احساسی نسبت به دروس داشته اید.

مکان مطالعه

مکان مطالعه باید ثابت و در خانه هر فرد و حتما پشت میز مطالعه باشد. البته به فارغ التحصیلان توصیه می کنیم که هفته ای یک یا دو روز به کتابخانه بروند، اما توجه داشته باشند که در کتابخانه نیز مکان ثابتی را برای مطالعه انتخاب کنند و از تعامل با دیگر افراد خودداری کنند. و مکان مطالعه باید آرام باشد و عوامل مزاحم، رفت و آمد، سر و صدا یا نور اضافی در کمترین حد ممکن باشد. و جایی که در آن فعالیت های دیگری جریان دارد، مانند پذیرایی، آشپزخانه و… برای درس خواندن مناسب نیست. و آشفتگی و به هم ریختگی اتاق، قرار گرفتن میز مطالعه روبه روی تخت یا پنجره، وجود وسایلی که یادآور خاطره هستند و… سبب آشفتگی ذهن و از بین رفتن تمرکز می شود. توصیه میکنیم پیش از مطالعه، اتاق خود را مرتب کنید و همین طور میز مطالعه تان را رو به دیوار قرار دهید. و یکی از مهم ترین ویژگی های مکان مطالعه، شرطی بودن آن است. شرطی بودن به این معناست که پشت میز مطالعه به هیچ عنوان نباید کاری غیر از درس خواندن انجام دهید. به طور مثال اگر در هنگام مطالعه متوجه شدید که در حال بازی کردن با خودکار خود هستید یا این که مشغول فکر کردن شده اید، باید از پشت میز بلند شده و این کارها را در مکان دیگری انجام دهید. میز مطالعه باید برای شما، تنها مکان درس خواندن باشد. این امر در ابتدا دشوار به نظر می رسد؛ اما با گذشت زمان کمک بسیار زیادی به تمرکز شما خواهد کرد.

زمان مطالعه

اولین نکته در زمان مطالعه این است که هیچ زمانی نسبت به زمان دیگر برای مطالعه برتری ندارد. افراد مختلف درساعت های مختلف و خاص خود بیشترین بازدهی را برای مطالعه دارند. اما به طور کلی توصیه میکنیم فرایند شروع مطالعه هر چه در صبح، زودتر باشد کمک می کند تا شما استرس کمتری برای اجرای برنامه داشته باشید و شب برنامه شما زودتر تمام شود. سعی کنید دروس تحلیلی را که نیازمند تفکر و فهم بیشتر هستند در ساعاتی بخوانید که بیشترین انرژی را دارید. و هوشیاری افراد بلافاصله پس از بیدار شدن ناچیز است. به همین علت بهتر است ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن تحقیقات انجام شده نشان می دهند که نباید فاصله زمانی بین پایان مطالعه و خوابیدن کم باشد. اگر میان خواب و آخرین ساعت مطالعه، فاصله زمانی وجود داشته باشد، مطالب خوانده شده دیرتر فراموش می شوند.

بهترین حالت بدن هنگام مطالعه

و به طور کلی حالت بدن به هنگام درس خواندن در کیفیت مطالعه بسیار مؤثر است. مطالعه در حالت لمیده، روی
مبل راحتی، درازکش یا در حال راه رفتن کیفیت مطالعه را به شدت کاهش می دهد. | و قرار گرفتن در پشت میز استاندارد و نشستن روی صندلی با زاویه مناسب (زانو و لگن باید در زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرند)،
بهترین حالت برای مطالعه طولانی و عمیق است. و صاف نشستن می تواند به دلایل پزشکی روی سرعت، دقت و تمرکز تأثیرگذار باشد. وقتی ستون فقرات را خم می کنید، کار پرده دیافراگم که به عمل تبادل اکسیژن کمک می کند، دچار اختلال می شود، و در نتیجه اکسیژن کافی به سلولهای مغزی نمی رسد. همچنین گردش خون دچار مشکل خواهد شد. در نتیجه او خونی که به مغز می رسد اکسیژن کافی ندارد، ثانیا وقتی مغز مواد زائد تولید می کند و سیاهرگ ها این مواد را بیرون نمی برند، با گذشت زمان تجمع ماده زائد در مغز شما بیشتر شده و سرعت انتقال ذهن و تمرکز را پایین می آورد. کسانی که بیش از سه ماه شرایط صحیح نشستن را رعایت نکنند به سادگی ساعت مطالعه شان افت می کند.

و توصیه میکنیم در طی مطالعه هر یک ساعت یک بار دستها را در راستای افق و پاها را در راستای عمود هم زمان
بکشید، این کار به گردش خون و رفع خستگی کمک می کند.

دنبال کردن پیج اینستاگرام کلینیک کنکور دنبال کردن پیج توییتر کلینیک کنکور

به شما توصیه میکنیم مقاله اصول آزمون دادن را هم مطالعه کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن